Koro Şefi

Anıl Aydın


ANIL AYDIN

14 Eylül 1987 tarihinde Tarsus’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Özel Tarsus Kıvılcım Koleji’nde tamamladıktan sonra, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın 2001 yılında açmış olduğu yetenek sınavlarını kazanarak Kontrabas Sanat Dalında okumaya hak kazandı. 2002 yılında geçirmiş olduğu kaza sonucu Kontrabas Sanat Dalı’ndan ayrıldı ve Kompozisyon Orkestra ve Koro Şefliği bölümüne geçti. Nevit Kodallı ile Halk Müziği, Semih Korucu ile Kompozisyon, Armoni, Kontrpuan, Form Bilgisi, Şebnem Kavalcı ile Piyano, Hale Korucu ile Müzikal Formasyon, Çağdaş Müzik ve Dünya Halk Müziği Tarihi çalıştı. Liseyi dereceyle bitirdi. Yine aynı üniversitede Koro Şefliği bölümünü seçti. Koro Şefliği, Koro Müzik Tarihi, Partisyon Okuma ve Çalma, Orkestra Şefliği derslerini Oksana Ignatenko Böllü ile çalıştı. Türkiye’nin ilk Koro Şefliği bölümü mezunu olan Anıl Aydın, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Kompozisyon Orkestra Şefliği Yüksek Lisans öğrencisi olarak akademik kariyerine devam etmektedir. Anıl AYDIN halen Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde Koro Şefi olarak görevini sürdürmekte ve Adana Çokfonik Amatör Çoksesli Korosu’nun da şefliğini yapmaktadır.

Mesleki Deneyimler

2005 Rodos/Yunanistan Koro Festivali (Bronz Madalya)

2006 Galler Llangollen/İngiltere Müzik Festivali

2007 Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü Koro Konseri Türkiye Prömiyeri (Gioacchino ROSSİNİ- Petite Messe Solennelle)

2007 ‘Küğ Oda Topluluğu’nu kurdu.

2007-2012 Küğ Oda Korosu ile konserler verdi.

2008 ‘Do Oda Orkestrası’nı kurdu. (Mersin ve Adana Konservatuvarı Öğrencileri)

2009 MİAM ”III. Sesin Yolculuğu Festivali” (İbrahim Can OTKUM’un ”Kerem Gibi” bestesini ilk kez seslendirdi.)

2010 Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Orhan ŞALLlEL ile Orkestra Şefliği Masterclass’ında aktif katılımcı oldu.

2010 Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrenci orkestrası ve okul korosu ile mezuniyet konseri verdi.

2010-2013 Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda (Armoni, Form Bilgisi, Kontrpuan, Koro, Orkestra ve Solfej derslerinde) uygulatıcı öğretim elemanı olarak görev yaptı.

2011-2012-2013 yıllarının ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde Mersin Forum AVM’nin düzenlediği eğitim konserlerinde Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğrenci Senfoni Orkestrası’nı yönetti.

2013-2014 yılı sanat sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi Korosu ve Gençlik Korosu’nun Koro Şefi olarak göreve başladı.

2013 yılı Aralık ayında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu Johann STRAUSS’un Yarasa Opereti ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın The Swingle Singers ile verdiği yeni yıl konserinde şef Rengim GÖKMEN’in asistanı olarak görev aldı.

2013 Adana Çokfonik Amatör Çoksesli Korosu’nun başına geçti.

2014-2015 Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Orkestra, Koro, Solfej ve Armoni derslerinin uygulatıcı öğretim elemanı olarak göreve başladı. İlköğretim, lise ve lisans koroları ile birçok konsere imza attı.

18-23 Ocak 2015 tarihlerinde Orkestra Şefi Alpaslan ERTÜNGEALP yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın Claudio ABBADO anısına düzenlediği Uluslararası Şeflik Kursu’na aktif katılımcı oldu.

25-30 Ocak 2016 tarihleri arasında Devlet Çoksesli Korosu’nun birincisini düzenlemiş olduğu Koro Şefliği Çalıştayı’nda aktif katılımcı oldu.

1-5 Şubat 2016 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen 2 .Genç Koro Şefleri Akademisi’ne uygulamacı şef olarak katıldı.

2018 Uluslararası İzmir Efes Opera Festivali’nde İzmir Devlet Opera ve Balesi ile Carmina Burana Sahne Kantatı ve Tosca Operası’nı sahneye koydu.

Oleg KONSTANTINOV, Vladimir LUNGU, Rengim GÖKMEN, Aytuğ ÜLGEN, Serdar YALÇIN, Orhan ŞALLIEL, Alpaslan ERTÜNGEALP, Lorenzo COLADONATO, Natalie MARİN, Tulio GAGLİARDO, Alexandru SAMUİL, Hakan KALKAN gibi şeflerle çalışmalar yapmıştır.

Muammer SUN’un Cumhuriyet Filmi Müzikleri ve Kurtuluş Destanı, Bu Vatan Bizim, Her 10 Kasım’da Atatürk için Ağıt, Senfonik Neşet Ertaş Türküleri, Karyağdı Hatun Operası, West Side Story, Romeo ve Jülyet, Köroğlu Operası, Yevgeni Onyegin, Macbeth, Tosca, Midas’ın Kulakları, Maskeli Balo ve Carmen Operaları ve Mozart Requiem, Carmina Burana ve Carmen çalıştırdığı eserler arasındadır.